ノースヒルズマネジメント
North Hills Daisen Hills Horses Wins Memorial Topics Photo
HOME >> Wins
TRANSCEND
Repeats in
Japan Cup Dirt
G1

December 4 , 2011
Hanshin Racecourse
3-Y-O & Up , Open Class
Dirt 1800m
 
Finish 1:50:6
Trainer : Takayuki Yasuda
Jockey : Shinji Fujita
 

 Sire : Wild Rush
 Dam : Cinema Scope
 Breeder : North Hills
Takarazuka Kinen
G1

EARNESTLY
June 26 , 2011
Hanshin Racecourse
3-Y-O & Up , Open Class
Turf 2200m
 
Finish 2:10:1 (Record)
Trainer:Shozo Sasaki
Jockey:Tetsuzo Sato
 

 Sire : Grass Wonder
 Dam : Lettre d'Amour
 Breeder : North Hills
2010 2009 2008
Date Cloth Name Sex
Age
Sire Track Race Distance Jockey Trainer
1 1/5 Sadalmelik C4 Trippi Kyoto Allowance D1800m K.Kokubun H.Takeda
2 1/10 Space Flight H7 Tabasco Cat Kyoto Allowance D1200m R.Wada S.Sasaki
3 1/22 Dream Alive G5 Symbori Kris S Kokura Allowance D1700m K.Fujioka Y.Ikee
4 1/23 Angenehm C3 Sakura Bakushin O Kokura Maiden T1200m S.Hamanaka M.Wada
5 1/29 Begin Maneuver G6 Fuji Kiseki Tokyo Allowance D1600m K.Miura M.Matsunaga
6 1/30 Skyscraper C3 Agnes Tachyon Kyoto Maiden D1800m F.Komaki K.Hashiguchi
7 1/30 Laser Bullet C3 Brian's Time Tokyo Allowance D1600m N.Yokoyama K.Hagiwara
8 2/2 La Verita M5 Unbridled's Somg TCK TCK Jo-Oh Hai JpnV D1800m M.Demuro S.Matsumoto
9 2/5 Enlil C3 Zenno Rob Roy Kyoto Maiden D1800m S.Kawashima K.Nakatake
10 2/6 Aperitif G8 El Condor Pasa Kyoto Maiden H2910m Y.Imamura N.Tsubo
11 2/6 Tabarna C4 Sakura Bakushin O Kokura Allowance T1200m M.Sakai S.Sasaki
12 2/14 Afford C3 Sakura Bakushin O Kokura Allowance T1200m E.Nakadate Y.Kitade
13 2/20 Transcend H5 Wild Rush Tokyo February Stakes GT D1600m S.Fujita T.Yasuda
14 2/27 Aperitif G8 El Condor Pasa Hanshin Open H3110m Y.Imamura N.Tsubo
15 3/2 La Verita M5 Unbridled's Somg Kawasaki Empress Hai JpnU D2100m Y.Take S.Matsumoto
16 3/6 Janna C3 Tanino Gimlet Nakayama Allowance D1800m S.Hamanaka M.Ogasa
17 3/20 Laugh Away F3 Taiki Shuttle Kokura Maiden D1700m T.Sato I.Sameshima
18 3/26 En Chantant F3 Unbridled's Song Kokura Maiden D1700m T.Sato K.Nakatake
19 3/27 Goes On C3 Symbori Kris S Kokura Maiden T2000m H.Kawasu S.Matsumoto
20 4/2 Zeal Drill C4 Wild Rush Kokura Allowance D1700m K.Take F.Kojima
21 4/9 Vole C3 Admire Cozzene Hanshin Maiden D1800m S.Akiyama H.Shimizu
22 4/9 Vandalize C4 Dance in the Dark Kokura Allowance T2000m K.Akagi K.Nakatake
23 4/9 Beat Black C4 Miscast Hanshin Osaka-Hamburg Cup OP T2400m Y.Iwata H.Nakamura
24 4/16 Augurio C3 Belong to Me Kokura Maiden D1700m H.Kawasu H.Nakamura
25 4/23 Dear Applause F3 Zenno Rob Roy Niigata Maiden D1800m G.Maruyama Y.Arakawa
26 4/24 Mythique M6 Moon Ballad Niigata Allowance T1000m H.Kawasu M.Matsunaga
27 5/1 Ridill C4 Agnes Tachyon Niigata Tanigawadake Stakes OP T1600m E.Nakadate K.Hashiguchi
28 5/15 Trailblazer C4 Zenno Rob Roy Kyoto Allowance T2400m Y.Kawada Y.Ikee
29 5/21 Opera Mouve F3 Johannesburg Kyoto Maiden D1200m T.Sato K.Nakatake
30 6/12 Opera Mouve F3 Johannesburg Niigata Allowance D1200m K.Fujioka K.Nakatake
31 6/19 Hit the Target C3 King Kamehameha Hakodate Maiden T2000m K.Ando K.Kato
32 6/25 Enlil C3 Zenno Rob Roy Hanshin Allowance D1800m K.Akagi K.Nakatake
33 6/26 Earnestly H6 Grass Wonder Hanshin Takarazuka Kinen GT T2200m T.Sato S.Sasaki
34 7/2 Choir Soul C3 Tanino Gimlet Hakodate Maiden D1700m K.Miura K.Hagiwara
35 7/3 Ciel et Mer F3 Jungle Pocket Kyoto Maiden T1400m T.Sato M.Matsunaga
36 7/3 Ridill C4 Agnes Tachyon Kyoto Yonago Stakes OP T1600m F.Komaki K.Hashiguchi
37 7/6 La Verita M5 Unbridled's Somg Kawasaki Sparking Lady Cup JpnV D1600m Y.Take S.Matsumoto
38 7/9 Zeal Drill C4 Wild Rush Nakayama Allowance D1800m H.Goto F.Kojima
39 7/10 Hit the Target C3 King Kamehameha Hakodate Allowance T2000m K.Ando K.Kato
40 7/16 Clarente C2 Dance in the Dark Kyoto Newcomer T1400m F.Komaki K.Hashiguchi
41 7/16 Monstre C2 Admire Max Niigata Newcomer T1400m K.Tanaka T.Ozeki
42 7/23 Ensemble F3 King Kamehameha Hakodate Maiden T2000m Y.Iwata T.Shirai
43 7/30 Choir Soul C3 Tanino Gimlet Hakodate Allowance D1700m K.Miura K.Hagiwara
44 7/31 Veadeiros C2 Sakura Bakushin O Kokura Newcomer T1200m T.Sato S.Sasaki
45 8/6 D'accord C3 Deep Impact Kokura Allowance T1700m T.Sato K.Nakatake
46 8/13 Obedient C2 Symboli Kris S Sapporo Maiden T1800m S.Akiyama K.Kato
47 8/13 Liberal Arts C3 Neo Universe Niigata Maiden D1800m Y.Fukunaga M.Wada
48 9/3 Will Be King G7 Grass Wonder Kokura Maiden H2900m H.Sakuma H.Miyamoto
49 9/4 Monstre C2 Admire Max Niigata Niigata Nisai Stakes GV T1600m Y.Shibata T.Ozeki
50 9/10 Dream Train C2 White Muzzle Hanshin Maiden T1600m H.Miyuki K.Tani
51 9/10 Vis a Vis F3 Wild Rush Sapporo Maiden D1700m K.Miura M.Otake
52 9/24 Dear Applause F3 Zenno Rob Roy Hanshin Allowance D1800m Y.Kokubun Y.Arakawa
53 9/25 Obruchev C2 Malibu Moon Nakayama Maiden D1800m E.Nakadate K.Hagiwara
54 9/25 Caudalie C2 Agnes Tachyon Hanshin Maiden T1600m H.Kawasu K.Hashiguchi
55 9/25 Desirable F2 Tanino Gimlet Hanshin Newcomer T1200m Y.Fukunaga H.Shimizu
56 9/25 Earnestly H6 Grass Wonder Nakayama All Comers GU T2200m T.Sato S.Sasaki
57 10/1 Colline F2 Special Week Nakayama Newcomer T1600m Y.Yoshida M.Wada
58 10/8 L Junction G5 Symboli Kris S Kyoto Open H3170m M.Hayashi K.Nakatake
59 10/8 Justitia F3 Fuji Kiseki Kyoto Allowance T1800m Y.Fukunaga H.Miyamoto
60 10/10 Obruchev C2 Malibu Moon Tokyo Allowance D1600m E.Nakadate K.Hagiwara
61 10/10 Transcend H5 Wild Rush Tokyo Nambu Hai JpnT D1600m S.Fujita T.Yasuda
62 10/15 Clarente C2 Dance in the Dark Kyoto Daily Hai Nisai Stakes GU T1600m F.Komaki K.Hashiguchi
63 10/16 Liberal Arts C3 Neo Universe Niigata Allowance D1800m H.Kawasu M.Wada
64 10/16 Algorithm C3 Agnes Tachyon Kyoto Allowance D1400m Y.Fukunaga T.Yasuda
65 10/22 Skyscraper C3 Agnes Tachyon Kyoto Allowance D1800m K.Akagi K.Hashiguchi
66 10/22 Begin Maneuver G6 Fuji Kiseki Tokyo Allowance D1400m N.Yokoyama M.Matsunaga
67 10/23 Milk Dipper C2 Dynaformer Niigata Maiden D1800m H.Kawasu Y.Kitadei
68 10/23 Brightline C2 Fuji Kiseki Kyoto Maiden T2000m K.Ando I.Sameshima
69 10/23 Veadeiros C2 Sakura Bakushin O Kyoto Allowance T1200m Y.Iwata S.Sasaki
70 10/23 Vandalize C4 Dance in the Dark Niigata Allowance T1800m K.Maruta K.Nakatake
71 10/29 Laser Bullet C3 Brian's Time Tokyo Allowance D1600m Y.Shibata K.Hagiwara
72 10/29 Ridill C4 Agnes Tachyon Kyoto Swan Stakes GU T1400m F.Komaki K.Hashiguchi
73 10/29 Algorithm C3 Agnes Tachyon Kyoto Allowance D1400m Y.Fukunaga T.Yasuda
74 11/6 Baldezza C4 Stormin Fever Niigata Allowance D1200m H.Kawasu K.Nakatake
75 11/6 Earth Sonic C2 Kurofune Kyoto Newcomer T1400m T.Sato K.Nakatake
76 11/6 Trailblazer C4 Zenno Rob Roy Tokyo Copa Republica Argentina GU T2500m K.Ando Y.Ikee
77 11/10 Obruchev C2 Malibu Moon Monbetsu Hokkaido Nisai Yushun JpnV D1800m E.Nakadate K.Hagiwara
78 11/13 Fair Ellen F2 Street Cry Tokyo Newcomer D1300m G.Maruyama M.Ogasa
79 11/13 Brightline C2 Fuji Kiseki Kyoto Allowance T1800m M.Demuro I.Sameshima
80 11/13 D'accord C3 Deep Impact Kyoto Allowance T2000m T.Sato K.Nakatake
81 11/19 Enjoy Time C3 Taiki Shuttle Niigata Allowance D1800m K.Maruta H.Miyamoto
82 12/3 Laser Bullet C3 Brian's Time Hanshin Allowance D1800m H.Yoshihara K.Hagiwara
83 12/4 Area Complete C2 Storming Home Hanshin Maiden T1400m I.Mendizabal H.Oneda
84 12/4 Transcend H5 Wild Rush Hanshin Japan Cup Dirt GT D1800m S.Fujita T.Yasuda
85 12/11 Algorithm C3 Agnes Tachyon Hanshin Allowance D1400m Y.Fukunaga T.Yasuda
86 12/14 Obruchev C2 Malibu Moon Kawasaki Zennihon Nisai Yushun JpnT D1600m E.Nakadate K.Hagiwara
87 12/18 Wisely G3 Moon Ballad Hanshin Allowance T1400m T.Kobayashi S.Matsumoto
88 12/18 Hit the Target C3 King Kamehameha Kokura Allowance T2600m R.Wada K.Kato
89 12/18 Tabarna C4 Sakura Bakushin O Kokura Allowance T1200m Y.Fukunaga S.Sasaki
90 12/25 Sandalphon H8 Sakura Bakushin O Kokura Encore Stakes OP T1200m M.Sakai M.Matsunaga
 (C) 2005 Northhills Management. All rights reserved.